Szétrobbanó fej, hányinger és világundor: hogyan legyünk úrrá a másnaposságon? - Férfiaknak

Szétrobbanó fej, hányinger és világundor: hogyan legyünk úrrá a másnaposságon?

Szétrobbanó fej, hányinger és világundor: hogyan legyünk úrrá a másnaposságon?

A Sziget kezdetével egyidőben talán nem értelmetlen néhány szót ejteni a túlzott alkoholfogyasztás szinte elkerülhetetlen következményéről, a kínzó másnaposságról. Íme néhány jótanács a borzalmas fejfájás és émelygés elkerüléséhez!

A másnaposság tünetei a súlyosságtól függően lehetnek: szájszárazság, szomjúságérzet, étvágytalanság, fejfájás, rossz kedélyállapot, ingerlékenység, bevérzett szemek, zaj- és fényérzékenység, kézremegés, émelygés és hányás.

A tünetek súlyossága az elfogyasztott alkohol mennyiségétől és az egyéni érzékenységtől függ. Általában az alkoholfogyasztás abbahagyása után több órával kezdenek jelentkezni a tünetek, mikor a véralkoholszint süllyedni kezd, és legtöbbször annak nullára csökkenésekor a legsúlyosabbak.

A másnapossággal járó tüneteknek több oka is van. Az etilalkohol dehidratációt, azaz kiszáradást okoz, ami a szájszárazsághoz, valamint fejfájáshoz vezet. Az etanol a máj alhohol-dehidrogenáz enzimje hatására acetaldehidre bomlik, amit az acetaldehid-dehidrogenáz ecetsavvá alakít. Az acetaldehid enyhén mérgező, ami hozzájárul a kellemetlen közérzethez.

Érdekes módon valószínűleg nem pusztán az etil-alkohol a bűnös a macskajaj tüneteinek kialakulásában. A laborkísérletek ugyanis azt látszanak alátámasztani, hogy a tiszta alkohol, azaz az etanol azoknál sem okoz feltétlenül fejfájást, akik amúgy mindig szenvednek tőle némi italozás után. Valószínűleg egyéb összetevők - többek között a gyümölcscukor - a ludasak a másnapossági tünetek kialakulásában. Ennek köszönhető, hogy míg a tiszta szesz, a vodka vagy a fehérborok viszonylag könnyen kialudhatók, addig az édes borok és likőrök nagyon erős panaszokat tudnak kiváltani másnap. A magyarázat a bennük lévő anyagok szerotonin nevű hormon elválasztását fokozó hatásában keresendő, mely neurotranszmitter az agyi fájdalomérzés és az érzelmek kialakulásában játszik szerepet. Ha a szervezetben túl sok szerotonin van, fejfájást, levertséget érzünk, azonkívül az erek kitágításával az amúgy is vízhiányos szervezetben a vérnyomást tovább csökkenti, romlik az agy oxigénellátása.

Ízlés és igény szerint javasolt a szódabikarbónás ásványvíz, paradicsomlé, friss narancslé fogyasztása. Ezeken kívül igyunk sok vizet, együnk C-vitamint, multivitamint, brokkolit, karfiolt, illetve sok cukrot!

Másnaposan eszünkbe ne jusson szaunában regenerálódni, mert ez az erek tágasságát tovább fokozva akár életveszélyes állapotot is okozhat. A friss levegőn megtett séta viszont jól helyre tudja állítani a vérnyomást.

Kapcsolat:

Impresszum Médiaajánlat Created by: Admind.hu